Лисице су мали сисари који припадају породици паса. Иако би их многи људи пре упоредили са мачкама, са којима имају веома сличности, лисице су заправо рођаке паса, а неке чак и вукова!
Многи људи се боје лисица вероватно због њихове представе у бајкама и причама, где се описују као опасне и лукаве животиње. Ипак, лисице могу бити и веома добри кућни љубимци. То свакако не значи да треба да приђете лисицама ако их видите у дивљини, постоји велика разлика између припитомљене и дивље животиње.
Као природно веома знатижељни сисари, лисице се често могу видети како се играју са другим животињама, углавном псима и мачкама. У Новом Саду, на Лиману живи велики број лисица, а једна је чак усликана у игри са лиманском мачком!
Истина која прати ове животиње из бајки је то да су велики лопови. Лисице обожавају лоптице, поготово оне за тенис и голф и просто им не могу одолети. Дивљина није место где се савршено округле лоптице лако налазе, тако да лисице често посећују голф терене у потрази за изгубљеним лоптицама. Швајцарци су недавно имали велики проблем са лицисом голферком која је чак и по дану крала лоптице пред играчима који су неуспешно покушавали да је отерају.
Њихово тихо кретње или шуњање налик мачкама помаже им како у лову, тако и у крађи. Дугачак реп и бркови помажу им у равнотежи, а ноћни вид им даје предност над пленом. Веома је интересантно и то што лисице користе магнетно поље планете. Земља има магнетно поље које многе животиње умеју да користе углавном ради навигације. Најпознатије су свакако птице, али магнетно поље служи и морским псима и корњачама да тачно знају где се налазе у сваком моменту. Ипак, лисица је једина животиња на свету за коју је потврђено да магнетно поље Земље зна да користи у лову. Како лисице тачно виде то поље остаје непознато, али научници претпостављају да оне виде сенке и чују звук који се изравна са том сенком и да лисици смер у ком треба да се креће.
Реп лисице није само украс или помоћ при одржавању равнотеже. Уз помоћ свој репа, лисица даје сигнале осталим припадницима своје врсте, али јој служи и као лична клима. Лисице се зими покривају својим репом и на тај начин греју. Арктичке лисице врло добро подносе хладноћу, те се покривају и тресу тек на температури од минус 70 степени!